B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z

Mieszkowski Krzysztof

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydata

Krzysztof MieszkowskiKrzysztof Mieszkowski (ur.w 1956 r. w Głogowie)

kandydat Koalicji Europejskiej do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląskiego i opolskiego z pozycji 10

 

Absolwent XIV Liceum Ogólnokształcącego we Wrocławiu . Studiował kulturoznawstwo w Instytucie Kulturoznawstwa na Wydziale Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

W latach 70- tych brał udział w offowym ruchu teatralnym. Debiutował jako krytyk w miesięczniku „Scena „ pod koniec dekady. Współpracował w latach 80 z czasopismami : OBECNOŚĆ , IGLICA oraz CDN. Był członkiem Rady Kultury przy Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Dolnego Śląska. Był recenzentem Radia Wrocław. Publikował teksty w „Słowie Polskim”, „Gazecie Wyborczej”, „Polityce”, „Teatrze” i Didaskaliach.

czytaj dalej

W roku 1991 założył poświęcony sztuce teatru „Notatnik Teatralny”, w którym wydano ilustrowane zeszyty poświęcone dorobkowi polskich twórców teatralnych. Czasopismo otrzymało Nagrodę Prezydenta Wrocławia w 1993 r.  Dla TVP1 stworzył Szkice o Teatrze. W latach 1993 – 94  był kierownikiem literackim Teatru Polskiego  we Wrocławiu , w okresie 1995 – 2001 w TVP2 prowadził przygotowany przez siebie  Magazyn teatralny.  Współpracował również z radiową Trójką oraz TVP Wrocław, w której był w latach 1999 – 2000 odpowiedzialny za Teatr Telewizji.

Jako juror uczestniczył w festiwalach teatralnych w Polsce , m.in na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnych  „ Bez Granic „ w Cieszynie , Kaliskich Spotkaniach Teatralnych , Przeglądzie Teatrów Małych Form Kontrapunkt w Szczecinie oraz Festiwalu Szkół Teatralnych w Łodzi.

Wykładał w Podyplomowym Studiu Reżyserskim przy PWSZT we Wrocławiu.

We wrześniu 2006 roku został dyrektorem Teatru Polskiego we Wrocławiu , stanowisko zajmował przez dziesięć lat. W czasie jego kierownictwa przygotowano premiery takich spektakli jak:  „Sprawa Dantona”, Utwór o Matce i Ojczyźnie Jana Klaty, Dziady Michała Zadry i inne.

We wrześniu 2015 roku został liderem listy wyborczej partii Nowoczesna R.Petru w wyborach parlamentarnych w okręgu wrocławskim. Uzyskał mandat posła na Sejm VIII Kadencji. W Sejmie został w-ce przewodniczącym Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Jest w związku i ma córkę Helenę.

Odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

ukryj opis

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/48450

 

Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięli udział Krzysztof Mieszkowski i Marta Lempart.

 

Related Kandydaci / Kandydatki