B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z
Le Lu

Lempart Marta

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydatki

Marta LempartMarta Lempart 

kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląskiego i opolskiego z pozycji 6.

 

„Udało nam się pokazać, że największą siłą w Polsce nie są partie polityczne i ich struktury, ale organizujące się Obywatelki i Obywatele, które i którzy są w stanie przenieść niejedną górę. I to w niesamowicie krótkim czasie.”
Marta Lempart – z wykształcenia prawniczka, szefowa firmy budowlanej. Będąc wiceszefową Towarzystwa Pomocy Głuchoniewidomym, pracowała w komisji ekspertów ds niepełnosprawności przy RPO, a także w PFRON i Ministerstwie Pracy. Pomagała też przy projekcie ustawy o języku migowym.

Gdy PIS zaatakował Trybunał Konstytucyjny, wstąpiła do KOD, bo chciała mieć wpływ na to, co dzieje się w kraju. Od gadania woli działanie.

Jest także liderką Ogólnopolskiego Strajku Kobiet oraz inicjatorką „Czarnego protestu”. To ona była inicjatorką protestów, które sprawiły, że mimo ulewy w poniedziałek 3 października 2016 roku 100 tysięcy kobiet nie poszło do pracy i wyszło na ulice w 149 miastach w Polsce. W największych miastach sparaliżowały ruch, a w mniejszych zorganizowały pierwsze manifestacje od lat, jeśli nie pierwsze w historii.
Pomysł i wspólna sprawa zjednoczyły kobiety z całego kraju, które manifestowały na różne sposoby a parasolki stały się symbolem obywatelskiego sprzeciwu.
„Tego strajku nie zorganizowała żadna partia. Kilkadziesiąt osób w Polsce koordynowało lokalne akcję. To nie byli aktywiści tylko ludzie, którzy często po raz pierwszy w życiu organizowali jakąkolwiek demonstrację. Siła tego strajku nie wzięła się z tego, że kilkadziesiąt tysięcy ludzi wyszło na ulice we Wrocławiu czy w Warszawie, tylko z tego, że Elka z Węgorzewa, Patrycja z Lęborka, Hanka z Białowieży, Beata z Siemiatycz, Monika z Wałbrzycha i setki lokalnych koordynatorek zaangażowały osoby, które nigdy nie broniły swoich praw”.

Od początku też uczestniczy w protestach w obronie niezależności sądów.

Od 2012 roku prowadzi rodzinną firmę budowlaną. Mieszka we Wrocławiu ze swoją partnerką Natalią oraz psami Bajką i Fraszką.

Motto: Ludzie nie potrzebują, żeby ich prowadzić określoną drogą – potrzebują wsparcia, kiedy idą swoją własną. Tak wszyscy dotrzemy do celu..

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/55957

 

Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięli udział Marta Lempart i Krzysztof Mieszkowski.

 

 

Related Kandydaci / Kandydatki