B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z

Browarny Wojciech

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydata

Wojciech BrowarnyWojciech Browarny (ur. 02.10.1970 r. w Oleśnicy)

kandydat Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego z okręgu dolnośląskiego i opolskiego z pozycji 4.

Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Wrocławskim. Na tej samej uczelni zrobił doktorat i habilitację.

Historyk literatury, krytyk literacki, regionalista, profesor nadzwyczajny Uniwersytetu Wrocławskiego. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UWr. Kieruje Zakładem Historii Literatury Polskiej po 1918 roku, Pracownią Literatury Polskiej po 1989 roku i Śląską Pracownią Regionalistyczną. Zajmuje się współczesną polską prozą, kulturą literacką na Śląsku po 1945 roku, antropologicznymi problemami nowoczesności.

W latach 1996-1999 kierował działem krytyki pisma literacko-artystycznego „Dykcja”. Jako recenzent współpracuje z miesięcznikami „Nowe Książki” i „Odra”.

Jest przewodniczącym Uniwersyteckiego Komitetu ds. Opieki nad Grobami Osób Zasłużonych dla Uniwersytetu Wrocławskiego. Należał do koła wrocławskiego Stowarzyszenia Osób Narodowości Śląskiej.

Członek Partii Razem. Z jej ramienia kandydował w okręgu wrocławskim do Sejmu w wyborach parlamentarnych w 2015. Nie uzyskał jednak mandatu posła. Od listopada 2015 należał do rady okręgu wrocławskiego ugrupowania, a w czerwcu 2016 roku został wybrany do rady województwa dolnośląskiego Partii Razem.

W wyborach samorządowych w 2018 r. kandydował na radnego Wrocławia z listy komitetu Wrocław dla Wszystkich, który nie uzyskał mandatu.

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/48484

 

 

Related Kandydaci / Kandydatki