B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z
Le Lu

Lubiniecka-Różyło Katarzyna

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydatki

Katarzyna Lubieniecka-RóżyłoKatarzyna Elżbieta Lubiniecka-Różyło (ur. 30.11.1966 r. w Kędzierzynie-Koźlu)

 

Dziennikarka, działaczka społeczna, prezeska Stowarzyszenia Dolnośląski Kongres Kobiet, wicepełnomocniczka ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kongres Kobiet na Wrocław i członkini jego Rady Programowej. Skończyła filologię polska na Uniwersytecie Wrocławskim. Brała udział w zajęciach Podyplomowych Studiów Gender Studies im. Marii Konopnickiej i Marii Dulębianki IBL Polskiej Akademii Nauk.

Podczas studiów działała w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów, wiosną 1989 roku pracowałam w Komitecie Obywatelskim ,,Solidarności”, przygotowując informacje na przedwyborcze wiece kandydatek i kandydatów obozu Solidarnościowego. Już na studiach zaczęła pisać artykuły. Początkowo współpracowała z podziemnym czasopismem ,,Region” wydawanym przez Zarząd Regionu NSZZ ,,Solidarność” Dolny Śląsk oraz z czasopismami studenckimi. Po czerwcowych wyborach pracowała dla Serwisu Informacyjnego Solidarności.

kliknij tutaj, żeby przeczytać charakterystykę kandydatki

Od kwietnia 1990 do października 2011 roku (22 lata) pracowała we wrocławskim oddziale Gazety Wyborczej. Była dziennikarką i redaktorką, jako kierowniczka działów kultury i kryminalnego koordynowała pracę zespołów dziennikarzy. Jednak zawsze najbardziej interesowały ją sprawy społeczne, najchętniej opisywała przykłady niesprawiedliwości i krzywdy osób najsłabszych, wykluczonych i zagrożonych wykluczeniem. Pomagała im poprzez opisywanie i nagłaśnianie ich problemów.

Dwa razy, w imieniu redakcji Gazety, prowadziła na Dolnym Śląsku akcję ,,Rodzić po ludzku”, która zmieniła standardy rodzenia i położnictwa w Polsce. Dwa lata przed pierwszą edycja ,,Rodzić po ludzku”, po raz pierwszy została mamą, więc dobrze wiedziałam, jak fatalnie wygląda u nas opieka okołoporodowa. Akcja przyniosła wielką zmianę w podejściu do porodów. Przyczyniła się m.in. do tego, że noworodki są od razu po porodzie z matkami. Wcześniej były izolowane.

Podczas pracy w Gazecie pomogła wielu osobom, a nawet zwierzętom. Doprowadziła m.in. do uwolnienia niedźwiedzia brunatnego Mago, który przez blisko dziesięć lat był zamknięty, przez ówczesnego dyrektora ZOO, Antoniego Gucwińskiego, w niewielkim, betonowym bunkrze. Sąd uznał Gucwińskiego winnym znęcania się nad zwierzęciem, a miś mieszka dziś we wrocławskim ogrodzie, na wielkim wybiegu z krzewami, drzewami i strumykiem.

Po zakończeniu pracy w Gazecie Wyborczej, jako kierowniczka Działu Informacji i Promocji RPO, w Departamencie Regionalnego Programu Operacyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego, zajmowała się promocją funduszy unijnych. Należała do Grupy Sterującej ds. Informacji i Promocji Funduszy Europejskich przy Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju oraz do Grupy Sterującej ds. Realizacji Zasady Równości Szans Kobiet i Mężczyzn w Funduszach Europejskich przy Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.

Od jesieni 2015 roku, do stycznia 2019 była Koordynatorką ds. Równego Traktowania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Dolnośląskiego. Przekonała Marszałka Województwa Dolnośląskiego, by jako pierwszy marszałek w kraju, przyjął Kartę Różnorodności. To dokument, którym pracodawca deklaruje dbałość o równe traktowanie wszystkich osób w miejscu pracy. W 2017 była inicjatorką i autorką protestu środowiska prokobiecego we Wrocławiu, przeciwko powołaniu na stanowisko wojewódzkiego konsultanta ds. ginekologii prof. Mariana Gabrysia. Dzięki temu, ten zdecydowany przeciwnik aborcji, antykoncepcji i in vitro, jeden z sygnatariuszy „deklaracji wiary”, która zakłada wyższość prawa boskiego nad ludzkim, nie został wojewódzkim konsultantem.

Jest inicjatorką i autorką rezolucji Sejmiku Województwa Dolnośląskiego, ustanawiającej rok 2018 Dolnośląskim Rokiem Praw Kobiet, którym województwo uczciło 100-lecie wywalczenia sobie przez Polki praw wyborczych. W ramach obchodów tego 100-lecia na Dolnym Śląsku, wspólnie ze Stowarzyszeniem Dolnośląski Kongres Kobiet, zorganizowała m.in. Dolnośląski Festiwal Kina Kobiet (w czterech największych miastach regionu), wystawę mobilną ,,Niezwykłe Dolnoślązaczki (we współpracy z Regionalnym Przedstawicielstwem Komisji Europejskiej we Wrocławiu), czy Wielki Test Wiedzy o Dolnoślązaczkach (w partnerstwie m.in. z Gazeta Wyborczą Wrocław).

W styczniu tego roku, w wyniku przejęcia władzy w województwie przez koalicję Bezpartyjnych Samorządowców z PiS, marszałek zlikwidował jej stanowisko koordynatorki ds. równego traktowania i powołał pełnomocniczkę ds. współpracy ze związkami wyznaniowymi. Na co dzień współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi z całego Dolnego Śląska, zajmującymi się działaniami na rzecz kobiet i przeciwdziałaniem dyskryminacji. Prowadzi warsztaty antydyskryminacyjne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Jako Koordynatorka ds. Równego Traktowania w UMWD brała udział m.in. w międzynarodowych wydarzeniach poświęconych problemom równego traktowania z udziałem m.in. kobiet z Niemiec i Wietnamu. W ostatnich latach pomagała także w organizacji wrocławskich strajków kobiet – marszy i protestów przeciwko zaostrzeniu zakazu przerywania ciąży. Aktywnie, jako mówczyni, uczestniczyła w prodemokratycznych manifestacjach, m.in. w obronie niezależności polskich sądów. Lubi pracę z dziećmi i młodzieżą. W liceum dorabiała jako instruktorka jazdy na łyżwach, a pracując w Gazecie, przez cztery lata prowadziła warsztaty dziennikarskie we wrocławskim liceum. Jest też aktywną matką – zawsze w ,,trójkach klasowych” i radach rodziców, w szkołach swoich dzieci.

ukryj opis

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/56553

 

 

Related Kandydaci / Kandydatki