Charakterystyka kandydatki
Anna Grodzka (ur. 16 marca 1954 w Otwocku)
kandydatka Lewicy Razem do Parlamentu Europejskigo z okręgu warszawskiego z pozycji 10.
(charakterystyka w przygotowaniu)
Wykształcenie i działalność zawodowa, rodzina (co robiła zanim zajęła się polityką lub co robi poza polityką):
Anna Grodzka ukończyła studia z zakresu psychologii klinicznej na Uniwersytecie Warszawskim. Prowadziła działalność gospodarczą, w branży wydawniczej i poligraficznej.
czytaj dalej
Polityczny życiorys, działalność publiczna (skąd się wzięła tu gdzie teraz jest):
Społecznie działała w Zrzeszeniu Studentów Polskich, Socjaldemokracji RP, a następnie do września 2011 r. była członkinią Sojuszu Lewicy Demokratycznej w Warszawie.
Od 2009 r., do czasu wyboru do parlamentu prowadziła Fundację Trans-Fuzja. Organizacja ta stawia sobie za cel upowszechnianie wiedzy o transpłciowości, a także podejmowanie działań na rzecz wsparcia osób transpłciowych. Była także wiceprzewodniczącą Komisji Dialogu Społecznego ds. Równego Traktowania przy Prezydencie m.st. Warszawy.
Członek Rady Fundacji LGBT Business Forum, Rady Fundacji Zielony Instytut i GLOBE International oraz Rady Programowej Kongresu Kobiet. W l. 2014-2015 członkini Partii Zieloni, wcześniej związana z Twoim Ruchem.
W wyborach do Sejmu RP w 2011 roku kandydowała z pierwszego miejsca krakowskiej listy Ruchu Palikota. W wyniku głosowania uzyskała 19 451 głosów i mandat poselski. Została tym samym pierwszą w Polsce osobą publicznie ujawniającą swoją transpłciową przeszłość, którą wybrano do parlamentu. W 2015 nie ubiegała się o poselską reelekcję. Została uznana przez tygodnik „Polityka” za jednego z kilkunastu „najlepszych posłów” VII kadencji Sejmu.
Jest Laureatką corocznej nagrody Fundacji im. Izabeli Jarugi-Nowackiej „Okularów Równości” w 2012 roku. W swojej pracy parlamentarnej zajmuje się przede wszystkim problematyką praw człowieka i przeciwdziałania dyskryminacji, problemami polityki mieszkaniowej, prawa pracy i związków zawodowych, promocją odnawialnych źródeł energii, demokracji energetycznej, kultury i problemami równości kobiet i mężczyzn oraz osób LGBT. Współpracuje z wieloma organizacjami pozarządowymi.
Źródła:
mamprawowiedziec.pl
ukryj
Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl
https://mamprawowiedziec.pl/polityk/30896
Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięły udział Anna Grodzka i Kamila Gasiuk-Pihowicz.
Ekspert Piotr Maciej Kaczyński
Moderator Sławomir Matczak.
Znaczniki czasowe – kiedy, kto, o czym mówił: pobierz pdf WYSŁUCHANIE 20190512