B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z

Łukaszewicz Olgierd

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydata

Olgierd ŁukaszewiczOlgierd Łukaszewicz (ur. 7 września 1946 w Chorzowie)

kandydat Wiosny do Parlamentu Europejskiego z okręgu kujawsko-pomorskiego z pozycji 10.

 

Wykształcenie i działalność zawodowa, rodzina.

Absolwent VII Liceum Ogólnokształcącego w Katowicach. W 1968 ukończył Państwową Wyższą Szkołę Teatralną w Krakowie.

Występował w Teatrze Rozmaitości w Krakowie (1968–1970), a następnie przeniósł się do Warszawy. Związany z warszawskimi teatrami: Dramatycznym (1970–1973), Współczesnym (1973–1974), Powszechnym (1974–1986) i Studio (1986–1997).

W 1988 wyjechał do Wiednia. Na niemieckojęzycznych scenach występował nieprzerwanie osiem lat, m.in. dwa sezony był etatowym aktorem Teatru Miejskiego w Bonn. Po powrocie do kraju został aktorem Teatru Narodowego (1997–2001), a w 2000 wrócił na deski Teatru Współczesnego. Od 2003 jest w zespole Teatru Polskiego.

czytaj dalej

W 1997 podczas Festiwalu Gwiazd w Międzyzdrojach odcisnął dłoń na Promenadzie Gwiazd.

Był pomysłodawcą i inicjatorem kilku niecodziennych akcji aktorów warszawskich scen. W Dzień Wszystkich Świętych 1999 przed Teatrem Narodowym odbył się „Namiot Przymierza” będący happeningiem-posłaniem aktorów polskich poświęconym pamięci Żydów oraz w 2000 „Sybir – ostatnie pożegnanie” – hołd złożony zesłańcom. Był inspiratorem „Nocy pielgrzyma” – misterium teatralnego ku czci Juliusza Słowackiego, które odbyło się 29 września 2001 z okazji odsłonięcia pomnika poety na Placu Bankowym w Warszawie.
W latach 2002–2005 był prezesem Związku Artystów Scen Polskich. W 2005 był członkiem Honorowego Komitetu Poparcia Lecha Kaczyńskiego w wyborach prezydenckich. 17 stycznia 2011 roku, podczas 40. Nadzwyczajnego Walnego Zjazdu Delegatów ZASP w Skolimowie, wybrany ponownie prezesem Związku Artystów Scen Polskich. Tę funkcję pełnił do 15 kwietnia 2018, kiedy to na jego miejsce wybrano Pawła Królikowskiego.

 

Polityczny życiorys, działalność publiczna

Dnia 8 grudnia 2017 r. Olgierd Łukaszewicz ustanowił fundację pod nazwą My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego.

 

 

Źródła:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Olgierd_%C5%81ukaszewicz

ukryj

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/56482

 

Transmisja wysłuchania obywatelskiego, w którym udział wzięli: Olgierd Łukaszewicz i Michał Korolko

Ekspert prof. Władysław Czapliński, specjalista prawa międzynarodowego i europejskiego.

Moderatorka p. Małgorzata Maniszewska.

 

Znaczniki czasowe – kiedy, kto, o czym mówił: pobierz pdf WYSŁUCHANIE Bydgoszcz 20190506

Odpowiedzi na wybrane pytania w trakcie wysłuchania:

 

Migracja ludzi do Unii Europejskiej

Konieczne jest solidarne rozwiązanie tego problemu, powinny być wypełnione zobowiązania rządu PO co do alokacji uchodźców, powołuje się przy tym na wartości chrześcijańskie. Zwraca też uwagę na handel ludźmi i ograniczanie przy tym procederze ich wolności.

 

Przyjęcie euro

Powinniśmy jak najszybciej przyjąć euro, Polska nie może mieć pretensji, że powstaje Europa dwóch prędkości, bo sama się wyłącza.

 

Czy wprowadzić do konstytucji rozdział dotyczący członkostwa w UE (według propozycji prezydenta Dudy)? 

czytaj dalej

Prezydent sam nie przestrzega konstytucji i chce ją zmieniać, to niewłaściwe. Wprowadźmy takie zapisy, jeśli opiszemy wolę integracji europejskiej. Istotą przepisów ma być osiągnięcie celów.

 

Czy UE ma mieć własną armię?

Powinniśmy w tym kierunku zmierzać, już Jastrzębowski to przewidział w 1831 roku.

 

Jak UE powinna postępować wobec Rosji?

Polska może być moskiewska lub europejska. Wobec Rosji powinniśmy postępować twardo, bez sentymentów, solidarnie z innymi krajami członkowskimi i wspólnie.

 

Czy Polska powinna przystąpić do Prokuratury Europejskiej?

Tak, zdaniem kandydata jest to potrzebne.

 

Klimat

Niech urzędnicy państwowi nie mówią głupstw o klimacie. Zmieńmy myślenie o klimacie. Musimy ograniczyć konsumpcję.

 

Jakie konsekwencje wywoła silna frakcja eurosceptyków w PE?

Eurosceptycy domagają się rekonstytucji UE w kierunku EWG. Frakcja eurosceptyków jeszcze nie zagrozi UE, ale populizm zagraża i dążenie do autorytaryzmu. Niebezpieczna jest zmiana w myśleniu o tym po co się zintegrowaliśmy.

 

Kultura

Komisja UE uważa, że kultura ma być w gestii państw członkowskich, ale to jest wspólne dziedzictwo kulturowe. UE wspiera naszą tożsamość i spaja Europę.

 

Praworządność

Łukaszewicz jasno opowiada się za procedurą kontroli praworządności wobec rządu polskiego zgodnie z art. 7 Traktatu z Lizbony. Jest rozczarowany postawą europosłów, którzy nie poparli tej procedury.

 

Kwestia wspierania obywatelskiej aktywności

Olgierd Łukaszewicz popiera inicjatywę Michała Boniego mającą na celu wsparcie finansowe organizacji pozarządowych bezpośrednio z UE, z pominięciem administracji krajowej. Uważa też, że przedsiębiorcy powinni włączyć się w finansowe wsparcie NGO w dziedzinie integracji europejskiej i obrony demokracji. Nie ma w praktyce pomocy od przedsiębiorców- boją się, albo im taki stan rzeczy odpowiada.

Adwersarzem Olgierda Łukaszewicza był Michał Korolko, urzędnik Urzędu Marszałkowskiego z Torunia. Olgierd Łukaszewicz założył stronę dziekujeciunio.pl i zwrócił się o pomoc w tym przedsięwzięciu do urzędów marszałkowskich województw, co nie spotkało się z zainteresowaniem, wspomniał o tym na wysłuchaniu.

Odniósł się również do słów Pana Szczerskiego z PiS, że legitymacja PE jest słaba, bo frekwencja w wyborach jest niska lub bardzo niska. Zwrócił się do adwersarzy z PiS: Chcecie chrystianizować Europę, kiedy ona już chrześcijańska była wcześniej, a nieuczciwie manipulujecie danymi poparcia dla UE. W Polsce prawie 90% obywateli popiera UE. Unia jest projektem dalekosiężnym i prowadzi nas do dobrobytu.

 

spisał: Wojciech Konopacki

ukryj

 

 

Related Kandydaci / Kandydatki