Charakterystyka kandydatki
Urszula Teresa Kuczyńska (ur. 1983 r.)
kandydatka Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego z okręgu warszawskiego z pozycji 3.
Wykształcenie i działalność zawodowa, rodzina (co robiła zanim zajęła się polityką lub co robi poza polityką):
Jest absolwentką warszawskiego liceum im. S. Żeromskiego. W 2006 r. ukończyła studia (uzyskując stopień magistra, języki francuski i angielski) w Instytucie Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego łącząc je z zajęciami w Institut Supérieur de Traducteurs et Interpretes w Brukseli (specjalizującym się w kształceniu tłumaczy). W 2010 r. studiowała sinologię na Politechnice Zhejiang (Zhejiang University of Science and Technology). W 2014 r. ukończyła dodatkowo studia podyplomowe w Kolegium Gospodarki Światowej przy Szkole Głównej Handlowej (specjalność Handel Międzynarodowy). W latach 2007-2010r. pracowała w Chinach (jako nauczyciel, tłumacz, pracownik administracji). Od 2011 r. jest zatrudniona w mazowieckim oddziale Polskiej Grupy Energetycznej (gdzie jest także działaczką związków zawodowych). Mieszka w Warszawie.
czytaj dalej
Polityczny życiorys, działalność publiczna (skąd się wzięła tu gdzie teraz jest):
Należy do zarządu okręgu warszawskiego Partii Razem (PR).
Poglądy i wynikające z nich działania na forum publicznym (na podstawie świeżych wywiadów/publicznych wypowiedzi, a najlepiej głosowań, bo one są zero-jedynkowe):
W 2017 1`r. brała udział w przygotowywaniu (we współpracy ze stowarzyszeniem “Nasz Bocian”) złożonego do Rady Miasta Warszawy projektu Partii Razem uchwały ws. dofinansowania zabiegów in-vitro dla mieszkańców (dofinansowanie zostało ostatecznie przyjęte po roku na podstawie alternatywnego projektu przygotowanego przez PO). W 2017 r. popierała akcję zbierania podpisów pod obywatelskim projektem ustawy “Ratujmy Kobiety” (o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie), który wsparło wtedy kilkaset tysięcy osób. Ostatecznie projekt ten odrzucono w Sejmie głównie głosami PiS i do dalszych prac skierowano konkurencyjny projekt “Zatrzymaj aborcję” (miał zakazać przerywania ciąży z powodu ciężkich wad płodu) firmowany przez Kaję Godek. Wiosną 2018 r. Kuczyńska pomagała organizować “Czarny Piątek”, czyli ogólnopolski protest kobiet przeciwko projektowi “Zatrzymaj aborcję”. Mówiła wtedy “To, co się dzieje (…) to wyraźny sygnał, że w Polsce rozdział państwa od kościoła jest fikcją (…) zakaz uderzy przede wszystkim w kobiety z mniejszych miast i wsi, (…) bez dostępu do (…) informacji (…) o własnym zdrowiu, bo skoro ciąży nie można będzie usunąć, jaki będzie sens prowadzić badania prenatalne?”. W lutym 2019 r. wzięła udział (jako współorganizatorka “Czarnego Piątku”) w konferencji w obronie praw kobiet i osób LGBT+ zorganizowanej w Parlamencie Europejskim przez parlamentarną grupę “LGBTI Rights”. Mówiła wtedy “Próby zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej (…) utrudnianie dostępu do antykoncepcji, pomysły na zmianę prawnej definicji >>przemocy w rodzinie<< (…) To (…) atak na przyrodzone i niezbywalne prawa człowieka.”
W swoich wypowiedziach publicznych popierała energetykę atomową mówiąc m.in. “(…) czas na odważną politykę radykalnych zmian: na nisko-emisyjną energię z wiatraków i elektrowni jądrowych (…)”.
Źródła:
<https://kulturaliberalna.pl/2018/10/16/urszula-kuczynska-recenzja-granica-zapomnienia-lebiediew/>
“Warszawa dofinansuje in vitro”, <https://audycje.tokfm.pl/podcast/50392,Warszawa-dofinansuje-in-vitro-Rozmowa-Pawla-Sulika-z-Urszula-Kuczynska-z-Partii-Razem>
<http://partiarazem.pl/2017/09/inkubator/>
“ONZ ostrzega Polskę, kobiety się mobilizują. Oto co musisz wiedzieć o piątkowych protestach”, 27 mar 2018r. <http://www.fpiec.pl/tu-i-teraz/czarny-piatek>
<http://partiarazem.pl/2019/02/przedstawicielka-lewica-razem-w-pe/>
ukryj
Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl
https://mamprawowiedziec.pl/polityk/56387
Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięły udział Urszula Kuczyńska i Joanna Scheuring-Wielgus.
Ekspert Andrzej Leder.
Moderator Piotr Rachtan.
Znaczniki czasowe – kiedy, kto, o czym mówił: pobierz pdf WYSŁUCHANIE 20190429