B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z

Krysiak Wiola

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydatki

Wiola KrysiakWiola Krysiak (ur. 19.03.1990)

kandydatka Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego w okręgu łódzkim z poz. 2

Obecnie pracuje w banku, wcześniej wykonywała wiele różnych zawodów, bardzo często na śmieciówkach. Działa społecznie i politycznie od prawie 10 lat – spraw, którymi się zajmowała było naprawdę wiele. Współautorka programu zdrowotnego Razem i dokumentów dotyczących praw pracowniczych. Uwielbia gotować, jeść, podróżować.

Startuje do Parlamentu Europejskiego, bo chce, aby Polska w końcu stała się częścią Europy w pełnym tego słowa znaczeniu.

“Obecnie różnice w standardzie życia w Polsce i np. w Niemczech są ogromne! Zarabiamy kilka razy mniej, choć koszty życia stają się coraz bardziej porównywalne. Warunki pracy wciąż są zupełnie inne, np. w Polsce na porządku dziennym są umowy śmieciowe. Podobnie jest z opieką zdrowotną. Nie możemy liczyć na to, że leczenie zostanie podjęte tak szybko, jak w zachodniej Europie. W Parlamencie Europejskim chcę walczyć o zmniejszenie tych nierówności.

Najbardziej zależy mi na tematach zdrowia i praw pracowniczych. Jestem współautorką programu zdrowotnego Partii Razem oraz dokumentów dotyczących praw pracowniczych. Chciałabym w tych tematach zrobić jak najwięcej. Szczególnie w kontekście europejskim – europejskich standardów pracy, europejskiej płacy minimalnej, walki z firmami farmaceutycznymi o tańsze leki.

Unia Europejska ma szansę stać się solidarną, silną wspólnotą. Na arenie międzynarodowej Ameryka i Chiny ścigają się o miano najważniejszego gracza, a Europa zostaje w tyle. Musimy to zmienić. Możemy być inkubatorem nowych technologii, przestrzenią innowacji i stabilnego rozwoju – ale musimy w inwestować w te obszary. Chcę dyskutować o tym, jak to zrobić, a nie o tym, czy Polska powinna być w Unii.

Kiedy weszliśmy do UE, byłam w gimnazjum. Bardzo się wówczas cieszyłam, byłam euroentuzjastką. Pamiętam, że była piękna pogoda, a idąc do szkoły kupiłam gazetę, aby przeczytać, że “Hura, jesteśmy w UE!”. Pamiętam tamtą okładkę, a nawet konkretny kiosk.”

Źródło: https://lewicarazem2019.pl/kandydaci/bio/wiola-krysiak

 

Transmisja wysłuchania obywatelskiego, w którym udział wzięli: Wiola Krysiak i Hanna Gill-Piątek

Moderator: red. Dorota Ceran.

W roli eksperta wystąpi dr Andrzej Kompa.

 

Related Kandydaci / Kandydatki