Charakterystyka kandydata
Tomasz Ganicz (ur. 27.08.1966 r. w Łodzi)
kandydat Lewicy Razem do Parlamentu Europejskiego w okręgu łódzkim z poz. 4
Mieszkaniec Łodzi od urodzenia do dzisiaj, z roczną przerwą na staż naukowy w Wielkiej Brytanii i kilka krótszych wyjazdów naukowych do Francji i Niemiec, a także liczne wojaże turystyczno-trekkingowe po całym świecie. Współorganizator Łódzkiej Masy Krytycznej w latach 1997-2002, reprezentant łódzkich rowerzystów miejskich w Zespole Konsultacyjnym ds. Komunikacji Rowerowej przy Urzędzie Miasta Łodzi w latach 2000-2002. Od stycznia 2019 aktywny uczestnik i współorganizator Strajku dla Ziemi w Łodzi.
Pracownik naukowy, zajmujący się polimerami naturalnymi i syntetycznymi oraz ochroną środowiska. Doktorat i habilitację uzyskał w Centrum Badań Molekularnych PAN, następnie profesor w Wojskowej Akademii Technicznej, a obecnie na Politechnice Łódzkiej, gdzie zajmuje się środowiskowymi aspektami przemysłu papierniczego.
Współautor 43 publikacji naukowych. Współzałożyciel polskiej Wikipedii, prezes Stowarzyszenia Wikimedia Polska w latach 2007-2018, współzałożyciel Koalicji Otwartej Edukacji (zrzeszającej kilkanaście NGO, uczelni i instytucji kultury) i jej przewodniczący w latach 2012-2014, współzałożyciel Stowarzyszenia OpenStreetMap Polska i członek jego komisji rewizyjnej.
W ramach działalności w Koalicji Otwartej Edukacji i Wikipedii, koordynator na Polskę EU Copyright Policy Initiative Work Group, zajmującej się monitoringiem i aktywnym wpływaniem na kształt reformy prawa autorskiego, regulacji dotyczących prawa dostępu do informacji publicznej, ochrony danych osobowych i telekomunikacji. Zajmował się też opiniowaniem i wpływaniem na sposób wdrażania w Polsce dyrektyw z tego zakresu.
Autor dwóch opracowań wykonanych dla Biura Analiz Sejmowych dotyczących stanu zgodności zasad publicznego dostępu i wykorzystania zasobów informacyjnych instytucji państwowych z krajową i europejską legislacją.
Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl
https://mamprawowiedziec.pl/polityk/56399
Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięli udział Aleksandra Knapik i Tomasz Ganicz
Moderatorem spotkania był red. Piotr Wesołowski.
W roli eksperta wystąpił dr Andrzej Kompa.
I część
II część