B Ć D G I J K L Ł M N P R S T Z
Sc So Sy

Scheuring-Wielgus Joanna

with Brak komentarzy

Charakterystyka kandydatki


Joanna Scheuring-WielgusJoanna Izabela Scheuring-Wielgus
(ur. 8 lutego 1972 w Toruniu)

kandydatka Wiosny do Parlamentu Europejskiego z okręgu warszawskiego z pozycji 2.

 

Wykształcenie i działalność zawodowa, rodzina (co robiła zanim zajęła się polityką lub co robi poza polityką):

W 1997 r. ukończyła studia na kierunku socjologia na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. W 2008 r. odbyła także studia podyplomowe w zakresie zarządzania kulturą w Polskiej Akademii Nauk i ukończyła Szkołę Liderów Społeczeństwa Obywatelskiego (w 2014 r. jako reprezentantka ruchów miejskich). W czasach studenckich pracowała w Wielkiej Brytanii (m.in. w Muzeum Kawy i Herbaty). Po studiach przez ponad 12 lat pracowała w koncernie Cereal Partners Poland Toruń-Pacific jako marketingowiec. Prywatnie jest żoną Piotra Wielgusa i matką 3 synów. Jej hobby jest kolekcjonowanie herbaty.

czytaj dalej

Zaraz po studiach zajęła się także działalnością gospodarczą jako menedżer kultury. Została prezesem Fundacji Win-Win, wspierającej inicjatywy kulturalne i lokalnych artystów (np. współorganizowała przegląd młodych twórców sztuki współczesnej Jazz and Experimental Music from Poland w Londynie, czy realizowała projekt “Żywe lekcje historii” dotyczący Solidarności i pracy w podziemiu) oraz założycielką i prezeską własnej firmy Art Management (koordynuje projekty kulturalne, społeczne, edukacyjne). Od takiej działalności rozpoczęła się aktywność Scheuring-Wielgus w szeregu stowarzyszeń i fundacji, z których wiele współtworzyła, m.in. toruńskim Stowarzyszeniu Wyborcy (organizacji działającej na rzecz społeczeństwa obywatelskiego), Stowarzyszeniu Rzeczpospolita Babska (jednym z działań stowarzyszenia była akcja plakatowa promująca abstynencję podczas ciąży), czy Porozumieniu Ruchów Miejskich (ogólnopolskiej platformy mającej na celu wprowadzenie komitetów obywatelskich do rad miast oraz długofalowe działanie na rzecz poprawy ogólnokrajowej polityki miejskiej). Ostatnio współpracuje z Fundacją “Nie Lękajcie Się” (jest członkinią jej rady), współtworząc mapę kościelnej pedofilii w Polsce. Na początku 2019 r. uczestniczyła (wraz z Markiem Lisińskim i Anną Frankowską z fundacji oraz działaczką społeczną Agatą Diduszko-Zyglewską) w spotkaniu z papieżem Franciszkiem, podczas którego przekazano mu raport obejmujący nazwiska 24 polskich hierarchów katolickich, którym zarzucono ukrywanie czynów bezprawnych o charakterze seksualnym lub przenoszenie między parafiami księży będących sprawcami takich czynów. Jest (w kategorii Różni ludzie, Lepszy świat) jedną z kandydatów/kandydatek w plebiscycie “Ludzie Roku 2018” organizowanym przez Gazetę Wyborczą.

 

Polityczny życiorys, działalność publiczna (skąd się wzięła tu gdzie teraz jest):

W wyborach samorządowych w 2014 r. z ramienia lokalnego KWW “Czas Mieszkańców” bez powodzenia kandydowała na prezydenta Torunia (otrzymała jednak ponad 17% głosów, czym zwróciła na siebie uwagę Ryszarda Petru budującego wtedy partię Nowoczesna). W tych wyborach zdobyła mandat radnej w radzie miejskiej Torunia. W wyborach parlamentarnych w 2015 r. wystartowała do Sejmu w okręgu toruńskim z pierwszego miejsca na liście Nowoczesnej uzyskała mandat posłanki. W 2016 r.została członkinią zarządu ugrupowania. Będąc w sejmie założyła parlamentarny zespół do spraw przeciwdziałania mowie nienawiści i ochrony praw człowieka. Wiosną 2016 r. będąc członkiem Konwentu Seniorów Sejmu (jako wiceprzewodnicząca Nowoczesnej) proponowała, aby posłowie przez aklamację przyjęli uchwałę o wystrzeganiu się mowy nienawiści w służbie poselskiej (propozycja nie znalazła poparcia wicemarszałków PiS i Kukiz’15). Mówiła wtedy “(…) Mowa nienawiści (…) zastępuje dziś dialog społeczny. Radykalizacja nastrojów różnych grup i ich języka wypowiedzi stała się niebezpieczna dla porządku publicznego”.

Jesienią 2016 r. wraz z Kamilą Gasiuk-Pihowicz weszły na zebranie przewodniczących sejmowych komisji sprawiedliwości i ustawodawczej (prowadzonej, odpowiednio, przez S. Piotrowicza i M. Asta z PiS) z udziałem członków Komisji Weneckiej, którzy  odwiedzili wtedy Polskę w związku z upolitycznianiem Trybunału Konstytucyjnego. Celem tej głośnej medialnie akcji było zaproszenie Komisji Weneckiej na dodatkowe spotkanie z opozycją. Zaproszenie w takim trybie było konieczne, ponieważ marszałek Sejmu takiego spotkania nie zaplanował, starając aby członkowie Komisji Weneckiej rozmawiali jedynie z przedstawicielami partii rządzącej.

W sejmie pracowała m.in. nad ustawę hejtową, która miała chronić osoby, których dotknie nienawiść w sieci mógł liczyć na sądowe ustalenie personaliów sprawcy (ustawa przepadła), oraz nad nowelizacją kodeksu karnego zwiększającą ochronę prawną w chwili dyskryminacji ze względu na płeć, tożsamość płciową, wiek i niepełnosprawność (została odrzucana głosami PiS-u i Kukiz’15). W styczniu 2018 r., wraz z Joanną Schmidt oraz Krzysztofem Mieszkowskim, czasowo zawiesiła swoje członkostwo w klubie poselskim Nowoczesnej, gdy dziesięcioro posłów partii nie wzięło udziału w głosowaniu nad skierowaniem do komisji sejmowej obywatelskiego projektu ustawy “Ratujmy Kobiety” (liberalizującego przepisy aborcyjne). Wszyscy troje przywrócili pełne członkostwo w klubie po tym gdy Nowoczesna złożyła tę ustawę jako swój projekt poselski. W głosowaniu nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o IPN była (razem z posłem A. Szłapką) przeciw, podczas gdy inni posłowie Nowoczesnej wstrzymali się od głosu.

W maju 2018 r. ogłosiła, że występuje z partii uzasadniając to odejście zakazem wypowiadania się o proteście osób z niepełnosprawnościami, który odbywał się wtedy w Sejmie (Iwona Hartwich, uczestniczka tego protestu, o Scheuring-Wielgus mówiła “…To kobieta, która prała nasze ubrania i oddawała uprasowane (…)”). Kamila Gasiuk-Pihowicz, przewodnicząca klubu parlamentarnego Nowoczesnej, twierdziła jednak, że “każdy poseł Nowoczesnej może się swobodnie wypowiadać na każdy temat, a Joanna Scheuring-Wielgus miała zapewnioną pełną swobodę wypowiedzi (…)”. W czerwcu tego samego roku współtworzyła koło poselskie Liberalno-Społeczni, a w listopadzie ogłosiła, wraz z Ryszardem Petru, powołanie nowego ugrupowania pod nazwą Teraz!. Wiosną 2019 r. na wspólnej konferencji prasowej z Robertem Biedroniem (zorganizowanej przed siedzibą Konferencji Episkopatu Polski) poinformowała, że będzie kandydować do Parlamentu Europejskiego z 2. miejsca liście partii Wiosna w okręgu nr 4 (Warszawa), pozostając jednak członkinią partii Teraz!.

 

Poglądy i wynikające z nich działania na forum publicznym

O pracy posła mówiła: “Dziwi mnie tylko, że niektórzy usztywniają się na mój widok, tak jakby poseł był nie wiadomo kim (…) Może to usztywnienie bierze się z tego, o czym pisał Andrzej Leder? Może ludzie nagle czują, że oto stoi przed nimi jakiś >>pan<<?”. O odpowiedzialności prezydenta RP po tym jak nie zaprzysiągł trzech sędziów Trybunału Konstytucyjnego wybranych zgodnie z prawem mówiła pod koniec 2015r. tak: “Prezydent wprost przeciwstawia się Trybunałowi oraz obowiązującemu w Polsce prawu (…). Powinien odpowiedzieć za to przed Trybunałem Stanu (…)”. O konkordacie wypowiadała się “Po pierwsze, powinien być przestrzegany. Po drugie, jest nadużywany. Po trzecie, problemem nie jest konkordat sam w sobie, ale uległość polityków wobec polskiego Kościoła.”. O swoim stosunku do religii mówiła “Nie uderzam w religię (…) Ale czy można odwracać oczy od tego, co dzieje się w zdegenerowanej instytucji? Ze złem jest tak, że albo reagujemy, albo udajemy, że go nie ma.”

 

Głosowania

https://mamprawowiedziec.pl/strona/polityk/48872_joanna_scheuring-wielgus/glosowania

 

Źródła:

<https://demagog.org.pl/osoba/joanna-scheuring-wielgus/>
J. Kusiak, “Manifest Porozumienia Ruchów Miejskich”, Kultura Liberalna, <https://kulturaliberalna.pl/2014/08/26/manifest-porozumienia-ruchow-miejskich/>
R. Grochal, “Joanna Scheuring-Wielgus: Jestem idealistką i tylko dlatego weszłam do polityki”, Gazeta Wyborcza, 7 gru 2015
P. Kośmiński, “PiS i Kukiz’15 przeciw uchwale o mowie nienawiści wśród posłów”, Gazeta Wyborcza, 14 maj 2016
E. Siedlecka, “Komisja Wenecka zlekceważona przez PiS”, Gazeta Wyborcza, 13 wrz 2016
D. Wodecka, “Joanna Scheuring-Wielgus: Spojrzałam w oczy Kaczyńskiemu”, Wysokie Obcasy Extra, 03 mar 2018
M. Dzwonnik, “Przewrócenie pomnika Jankowskiego to protest społeczny”, Gazeta Wyborcza, 21 lut 2019
M. Wojtczuk, “Biedroń ogłasza start Scheuring-Wielgus z Warszawy do Parlamentu Europejskiego”, Gazeta Wyborcza, 19 mar 2019
“Iwona Hartwich otrzymała tytuł Superbohaterki 2018”, Gazeta Wyborcza, 9 kwi 2019
“Plebiscyt Ludzie Roku 2018” Gazeta Wyborcza, 19 kwi 2019

ukryj

 

Kwestionariusz MamPrawoWiedziec.pl

https://mamprawowiedziec.pl/polityk/48872

 

Transmisja z wysłuchania obywatelskiego, w którym wzięły udział Urszula Kuczyńska i Joanna Scheuring-Wielgus.

Ekspert  Andrzej Leder.

Moderator Piotr  Rachtan.

Znaczniki czasowe – kiedy, kto, o czym mówił: pobierz pdf WYSŁUCHANIE 20190429

 

Related Kandydaci / Kandydatki